Ako sa pri kúpe vína presne trafiť do svojej chuti?

Väčšina z nás sa zhodne na tom, že víno je dokonalým spoločníkom takmer vo všetkých chvíľach. Dá sa popíjať v spoločnosti rodiny, kamarátov, známych, či kolegov.

So všetkou noblesou si ho vie užiť tak dvojica, ako aj jednotlivec. Ak ste doteraz rozdeľovali víno len podľa toho či je červené alebo biele, mali by ste sa posunúť aspoň o úroveň vyššie a dopriať si tento nápoj v najlepšej možnej kvalite. Ako však na to bez toho, aby ste museli každý večer otvárať luxusné fľaše a degustovať?

Najskôr treba povedať, že skúšať by ste mali vždy nové druhy. Ak ste si doteraz kupovali len francúzske či talianske vína, vráťte sa späť na Slovensko a spoznávajte. Možno budete prekvapení jeho skvelou a plnou chuťou. Aby ste v tom nestrácali prehľad, nebojte sa značiť si, ktoré vína ste už ochutnali a ako vám chutili. Takto si behom niekoľkých mesiacov môžete nájsť presne takú fľašu, ktorá vám dokonale sadne a hodí sa na každú príležitosť.

Sledovať by ste samozrejme mali aj to, z akého hrozna bolo víno vyrobené, či obsahuje síričitany a aké percento alkoholu je v ňom obsiahnuté. Väčšina ľudí sa však sústreďuje na ročník, pričom tento údaj je relatívne skresľovaný a preceňovaný. To, či bol daný ročník unikátny alebo nie totiž vyjde najavo až po niekoľkých rokoch. To znamená, že vína bežne dostupné v supermarkete sú všetky relatívne nové a o nejakom “ročníku” tu nemožno hovoriť. V tomto prípade dokonca neplatí ani rovnica čím staršie, tým lepšie. Ak by ste totiž chceli naozaj dobrý ročník, museli by ste si poň zájsť do obchodu špecializovaného na víno a nechali by ste tu rozhodne omnoho vyššiu sumu než v bežnom obchode.

Vo vinárničkách však okrem drahých a luxusných fliaš nájdete aj obyčajné, finančne dostupné fľaše. Ba čo viac, za rovnakú cenu ako v bežnom supermarkete tu môžete dostať omnoho vyššiu kvalitu.Okrem toho sa o pridanú hodnotu postará aj ochotný personál, ktorý vždy rád poradí akú fľašu si vybrať na danú príležitosť, prípadne vám vínom vhodne doplní večeru či povie, ktorá odroda sa viac hodí ako dar pre sestru, staršieho kolegu či svokru.